Potpuno „otkačene“ eko-inovacije

Foto: Fejsbuk srinšot

I dok je meni katkad potrebno pola sata da napišem uvodnu rečenicu za blog, iz nekih ljudi ideje prosto „kuljaju“, a najdraži su mi oni koji su otkrili kako da svoju kreativnost pretvore u borbu protiv klimatskih promena.

Dobar deo mog radnog vremena odlazi na „surfovanje“ internetom, a u potrazi za najzanimjivijim vestima svakodnevno naletim na prave dragulje – jednostavna, praktična i briljantna eko-rešenja koja me svaki put oduševe.

U želji da vam predstavim svoj skorašnji „ulov“ genijalnih eko-ideja, donosim vam tri proizvoda koji unose vedrinu u sumornu sliku klimatskih promena, a na kojima se moja pažnja zadržala duže nego obično.

Patike od pucketave folije

Ne znam kako je kod vas, ali u mojoj kući nastane otimačina oko pucketave folije odmah po otvaranju paketa, a na isporučeni predmet niko ne obraća pažnju sve dok se i poslednji mehurić ne “ispucka”.

Da je folija sa mehurićima najbolji izum čovečanstva svedoči i nemački dizajner cipela Sebastian Diez koji se dosetio kako da od svima omiljene folije napravi lagane, izdržljive i vodootporne patike.

Izraelska kompanija Remeant, koja se bavi izradom ekološkog tekstila, razvila je materijal od plastike za jednokratnu upotrebu (dobro, možda dvokratnu, jer, osim što čuva lomljive predmete, odlično smiruje živce), a Diez je ovaj  materijal sa prepoznatljivim “printom” iskoristio kako bi napravio zanimljive patike koje bih, sudeći po fotografiji i recenzijama, bespogovorno kupila.

Foto: Fejsbuk skrinšot

Dezinfekciono sredstvo od ugljen-dioksida

Potražnja za dezinfekcionim sredstvima skočila je u nebesa sa početkom pandemije (kao i cene istih – praštamo, ali ne zaboravljamo), pa je u par navrata zavladala čak i nestašica. Jedna mlada kompanija iz Njujorka osmislila je način kako da ugljen-dioksid, najljućeg neprijatelja klime, pretvori u etanol čija se krajnja primena račva u alkohol za dezinfekciju, a bogami i za piće.

Proces ide otprilike ovako: nakon što “uhvate” višak ugljen-dioksida iz vazduha, kompresuju ga i pretvaraju u tečno stanje, a zatim koristeći solarnu energiju pokreću destilaciju i od tečnog ugljen-dioksida dobijaju etanol.

Iako je metoda poznata još od prošlog veka kao elektrohemijska redukcija ugljen-dioksida, kompanija “Er Sprej” je po prvi put na ovaj način dobila dezifektant i, nećete verovati, ugljenično neutralnu votku.

Živeli!

Foto: Tviter skrinšot

Drveni električni skuter

Kada čujemo prefiks “eko”, mahom očekijemo predmete zelenkastih ili zemljanih boja, papir, staklo i, naravno, drvo.

Domišljati japanski dizajner Mikija Kobajaši kreirao je skuter sa okvirom od aluminijuma i drvenim kućištem kako bi osvojio naša, ekologiji naklonjena, srca.

Znao je on da uz metal baš i ne vezujemo ekološke atribute, ali će zato skuter od mirišljavog drveta kestena, koji je uz to još i električan, svako rado provozati.

Koncept ILI-Ai dizajniran je za unutrašnje i spoljašnje javne prostore, a maksimalna brzina mu je oko 25 km/h. Ovaj slatkiš čak ima i ugrađen senzor za automatsko zaustavljanje, tako da ne morate da brinete da ćete se u prepunom tržnom centru sudariti sa gospođom koja nosi 20 kesa ili biznismenom koji kasni na sastanak.

Šta mislite, da li će nas ekološka revolucija na kraju dovesti i do drvenih automobila?

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti