OIE zabeležili rekordan rast uprkos pandemiji

Foto-ilustracija: Unsplash (Gonz DDL)

Iako su u 2020. godini mnoge privredne grane pretrpele gubitke usled pandemije, kapacitet obnovljivih izvora energije (OIE) uvećao se za čak 45 odsto, odnosno blizu 280 GW, navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za energetiku IEA.

I dok potražnja za ostalim izvorima energije opada, predviđa se znatno uvećanje OIE u 2021. i 2022. godini kada će obnovljivi izvori činiti čak 90 odsto ukupnog proširenja energetskih kapaciteta u svetu.

Solarna energija nastavlja da ruši rekorde, a udeo ovog čistog izvora biće uvećan za 162 GW u 2022. godini, što je oko 50 odsto više u odnosu na 2019. godinu, izveštava IEA.

Kada je reč o energiji vetra, kapaciteti su se uvećali za blizu 90 odsto u 2020. godini dostigavši 114 GW. Tempo godišnjeg rasta biće nešto sporiji u ovoj i narednoj godini, ali i dalje za 50 odsto veći od proseka između 2017. i 2019. godine.

 Kina i Indija usporavaju ulaganja u OIE 

Godišnji porast OIE biće usporen u Kini, a na osnovu trenutnih političkih i ekonomskih prilika, predviđa se da će udeo obnovljivih izvora u kineskom energetskom sektoru dostići svega 17 odsto do 2030. godine u poređenju sa 13 odsto iz 2010. godine, saopštava Međunarodna agencija za obnovljive izvore IRENA.

Kina je nedavno izašla iz izuzetne ekspanzije obnovljivih izvora koja je okončana sa ukidanjem subvencija, što je jedan od razloga trenutnog zastoja u razvoju OIE, navodi IEA u izveštaju.

U Indiji je uvećanje kapaciteta obnovljivih izvora takođe opalo za preko 50 odsto u odnosu na 2019. godinu, ali su prognoze ipak pozitivne pa se očekuje da će ova zemlja postaviti nove rekorde u čistoj energiji u 2021. i 2022. godine, jer će biti realizovani odloženi projekti sa prethodnih aukcija.

Udeo OIE raste u Evropi i SAD-u

Kako potražnja za energijom iz obnovljivih izvora raste, a troškovi za realizaciju OIE projekata se smanjuju, Evropa nastavlja sa uvećanjem kapaciteta zelene energije.

Nemačka je doslednim sprovođenjem energetske tranzicije sebe učinila svetskim liderom u razvoju obnovljivih izvora energije. Očekuje se da će do 2030. godine dve trećine proizvodnje električne energije u ovoj zemlji dolaziti iz čistih izvora, pri čemu polovina od solarne i energije vetra.

Foto-ilustracija: Unsplash (Andreas Gücklhorn)

Da bi se to postiglo, Nemačkoj će u narednim godinama biti potrebne nove tehnologije za poboljšanje integracije obnovljivih izvora, zajedno sa inovativnim poslovnim modelima i unapređenje elektroenergetskih mreža, piše IRENA u izveštaju.

Prognoze za obnovljive izvore u SAD-u takođe su dobre nakon što je ova država prepoznala značaj borbe protiv klimatskih promena, pa se očekuje veći udeo OIE od 2022. godine.

Severna Amerika je jedan od svetskih lidera u obnovljivim izvorima jer raspolaže nekim od najbogatijih resursa vetra, sunca, geotermalne energije, hidro i biomase u svetu. U Kanadi hidroenergija čini 63 odsto proizvodnje električne energije, a neke brane stare su više od 100 godina, saopštava IRENA.

Osim toga, za uspešnu implementaciju obnovljivih izvora važno je sve ono što Severna Amerika ima – sklonost inovacijama, velike mogućnosti finansiranja i visokokvalifikovana radna snaga.

Milena Maglovski 

 

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti