Od konzumera do prozjumera

Foto-ilustracija: Pixabay

Nemačka energetska agencija DENA i Ministarstvo rudarstva i energetike organizovali su ekspertsku diskusiju “Hard Talk, Renewables in Serbia: The Path Ahead, Net Metering and Auctions” gde su predstavnici ključnih oblasti energetike razgovarali o aktuelnim temama koje se tiču obnovljivih izvora energije.

Cilj Hard Talk diskusija je da identifikuju najbolje metode za realizaciju potencijala OIE i prepoznaju ključne barijere koje blokiraju investicije privatnog sektora i stvaranje funkcionalnog i stabilnog sistema za razvoj zelene energije.

Miloš Kostić, direktor kompanije MT-KOMEX koja je do sada je izgradila više od 80 malih solarnih elektrana, predstavio je Udruženje OIE Srbija na prvom danu diskusije prezentacijom “Od konzumera do prozjumera”.

Ko može postati prozjumer?

Prema rečima Kostića, u Aprilu 2021. godine, Srbija je dobila novi Zakon o obnovljivim izvorima energije, dok je Ministarstvo rudarstva i energetike usvojilo podzakonski akt koji domaćinstvima i kompanijama sa manjim OIE projektima omogućava da postanu prozjumeri.

Prozjumer je ujedno i kupac i proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora koji sav višak proizvodnje može predati elektrodistributivnoj mreži kako bi kasnije, u mesecima smanjene proizvodnje i povećane potrošnje električne energije, umanjio račune za struju.

Kostić napominje i da je Elektrodistribucija Srbije usvojila pojednostavljenu proceduru za pojedinačne male prozjumere u oktobru 2021. godine, a Ministarstvo građevinarstva je izmenilo pravilnik, pa građevinska dozvola za jednostavne projekte više nije potrebna.

Zašto solarna elektrana?

Foto-ilustracija: Pixabay

Mnogo je razloga koji vas mogu navesti da se opredelite za solarnu elektranu, a direktor kompanije MT-KOMEX napominje da solarna energija smanjuje potrebu za kupovinom električne energije od spoljnjih snabdevača i čini nas otpornijim na nestabilnosti elektrodistrinutivne mreže.

Svaka nova solarna elektrana smanjuje emisije ugljen-dioksida te tako štiti životnu sredinu, a ovo je za našu zemlju posebno važno budući da je zagađenje vazduha jedan od gorućih problema.

Kompanije, koje odluče da svoje krovove obogate solarnim panelima, smanjuju rizik od naplaćivanja takse za emisije ugljen-dioksida jer će moći da apliciraju za dobijanje zelenog sertifikata za proizvedenu električnu energiju.

Kostić se zahvalio udruženju OIE Srbija sto ga je nominovalo da govori na ovom važnom skupu i pohvalio napore Ministarstva rudarstva i energetike u donošenju Zakona o koršćenju OIE i uredbi, kao i transparentnost celog procesa.

Danas je održan i drugi dan diskusije Hard Talk gde je udruženje OIE Srbija predstavio Dušan Opačić, projektni menadžer kompanije Elicio koja je izgradila vetroparkove Alibunar i  Malibunar.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti