Napušteni rudnici u kojima bi se skladištila energija?

Foto-ilustracija: Pixabay

Jednom kada se iz rudnika iscrpi sva ruda, ostaje samo jedna napuštena rupa u zemlji. Međutim, austrijski naučnici su se dosetili da bi okna ovih napuštenih rudnika mogli da koriste za skladištenje energije.

Nova tehnika pod nazivom Podzemno skladište gravitacione energije (UGES) koju je osmislio tim naučnika sa austrijskog Međunarodnog instituta za primenjenu i sistemsku analizu (IIASA), predstavlja, kako navode, efikasno rešenje za dugotrajno skladištenje energije.

„Rudnici već imaju osnovnu infrastrukturu i priključeni su na elektroenergetsku mrežu, što značajno smanjuje troškove i olakšava implementaciju ovakvih postrojenja”, rekao je Džulijan Hant iz IIASA-e, glavni autor rada u ovoj studiji.

Pročitajte još:

Kako funkcioniše ova tehnika?

Za ovu svrhu koristili bi se liftovi koji bi podizali i spuštali kontejnere pune peska, a glavne komponente Podzemnog skladišta gravitacione energije su motor/generator, gornja i donja skladišta i rudarska oprema.

Foto-ilustracija: Pixabay

Kako navode naučnici, što je rudarsko okno dublje i šire, to se više snage može izvući iz potrojenja, a što je rudnik veći, to je veći kapacitet postrojenja za skladištenje energije.

Kada je struja skupa, tada se ista proizvodi spuštanjem peska u rudnik, a potom se potencijalna energija peska pretvara u električnu energiju putem regenerativnog kočenja. Zatim se pesak diže iz rudnika u gornji rezervoar pomoću elektromotora za sladištenje energije kada je struja jeftina.

S obzirom na to da je medijum za skladištenje energije zapravo pesak, u tom slučaju nema gubitka energije samopražnjenjem, za razliku od baterija, što omogućava veoma dugo skladištenje energije u rasponu od nekoliko nedelja do nekoliko godina.

Naučnici procenjuju da bi ovaj projekat mogao da ima globalni potencijal za skladištenje energije od sedam do 70 teravati po času, pri čemu se većina postrojenja nalazi u zemljama u kojima već postoji mnogo napuštenih rudnika, kao što su Kina, Indija, Rusija i Sjedinjene Američke Države.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti