KREATIVNIM IDEJAMA DO ZELENIJE SRBIJE

Foto: WWF

Dobro uređene i razvijene organizacije civilnog društva jedan su od glavnih nosilaca promena i implementacija svih strateških i pravnih okvira za životnu sredinu i klimatske promene. Svetska organizacija za zaštitu prirode WWF Adria, okupila je organizacije civilnog društva u Srbiji kroz projekat Akcije Srbije za bezbednu životnu sredinu, prirodu i klimu – Bezbedna priroda i klima sa ciljem da ih osnaži da u svojim lokalnim sredinama ukažu na ekološke i druge probleme u vezi zaštite životne sredine, a sve kako bismo imali zdravije mesto za život.

Program strateškog granta je projekat WWF-a koji traje do 2025. godine i do kraja projekta biće raspisano još najviše četiri ciklusa. Svi koji ispune uslove mogu da se prijave za grant u maksimalnom iznosu od 18.000 evra. Program je osmišljen tako da jedna organizacija može da konkuriše naredne godine sa nastavkom istog projekta ili pak sa različitim projektom, ali tako da ukupan iznos granta u ove tri godine ne pređe 40.000 evra. Na Prvi konkurs stiglo je 95 prijava organizacija iz Srbije. Ukupno 20 predloga projekata koji se dotiču pitanja zaštite životne sredine u najširem smislu, ušlo je u uži izbor, a mi vam predstavljamo 10 odabranih.

Udruženje za promociju i ekološki marketing prirodnih vrednosti – ЕКОМАR

Projekat Održivost akumulacija za vodosnabdevanje u Srbiji u uslovima klimatskih promena ima za cilj da identifikuje i javnosti predstavi stanje i probleme sa kojima se akumulacije suočavaju, posebno stavljajući akcenat na nedostatke u upravljanju i sprovođenju javnih politika koje uređuju ovo oblast. 

Naš svet, naša pravila

Udruženje iz Vranja ističe činjenicu da u ovom gradu ne postoji ni jedan zvanični dokument, protokol ili preporuka koji se odnose na sprečavanje uzroka i posledica klimatskih promena. Grad ili ne prati uticaje klimatskih promena na životnu sredinu, ili ih prati, ali ne na adekvatan način. Kako isituču zbog toga žele da pomognu u stvaranju strateškog dokumenta koji bi se bavio posledicama i uzrocima klimatskih promena, i da na taj način Vranje učine otpornijim i zdravijim. Njihov cilj je, ne samo nastanak jedne javne politike tj. strateškog dokumenta već i povećana međusektorka saradnja u cilju adekvatnih politika i njihove praktične primene.

U FOKUSU:

Мonitor

Opšti cilj ovog projekta koji realizuje udruženje građana MONITOR jeste unapređenje lokalnih politika zaštite životne sredine u Novom Pazaru u periodu 2022–2030. godine kroz dijalog i aktivno angažovanje građana u kreiranju istih. Implementacijom projekta biće stvorena osnova za otklanjanje problema trenutnog nedostatka dokumenata lokalne politike zaštite životne sredine za grad, kao i za rešavanje pitanja ugroženosti životne sredine u Novom Pazaru. Ujedno će pomoći u uspostavljanju dijaloga između javnosti s jedne strane i predstavnika loklane samouprave sa druge strane u sagledavanju stanja i potreba ekološke bezbednosti svih relevantnih aktera.

Centar za edukaciju i transparentnost – CETRA

Foto-ilustracija: Pixabay

Od monitoringa ka participaciji – za bolje ekološke politike grada Pančeva – naziv je projekta kojim CETRA namerava da postigne više stvari. Oni žele da omoguće pančevačkim udruženjima da bolje prate, analiziraju i učestvuju u pripremi i donošenju lokalnih propisa u vezi sa zaštitom prava na zdrav vazduh, da edukuju mlade i da javnost podsete na važnu poruku o tome koliko je značajno da se lokalni propisi u vezi sa zaštitom prava na zdrav vazduh primenjuju kroz građanski nadzor i interesovanje zajednice.

Klub za UN

Zamisao projekta Ciljevi održivog razvoja kao prečica za pristupanje EU jeste da na stručan i praktičan način odgovori na pitanja – zbog čega je važno napraviti vezu između obaveza iz Agende 2030 (COR) i procesa EU integracija u oblasti zaštite životne sredine i na koji način je to moguće uraditi. Odgovori na ova pitanja naći će se u kompletiranom jedinstvenom istraživanju, koje će kreirati angažovani stručnjaci iz ovih oblasti, a koje će biti stavljeno na uvid svim građanima i stejkholderima iz ove oblasti. Predstavnici organizacija civilnog društva iz Republike Srbije, kroz planirane edukativne radionice, imaće priliku da nauče kako da obavljaju monitoring javnih politika i kako da implementiraju svoje zagovaračke aktivnosti u oblasti zaštite životne sredine istovremeno u kontekstu ispunjenja obaveza iz Agende 2030 i procesa EU integracija.

Centar za prirodne resurse Natura

U njihovom fokusu je dizajniranje novog regulatornog okvira u javnoj politici životne sredine i ublažavanja klimatskih promena u Republici Srbiji. Projekat Zagovaranje nefinasijskog izveštavanja o korporativnoj održivosti, kao odgovor kompanija na izazove klimatske i ekološke krize upravo ima za cilj da pomogne civilnom sektoru u upotrebi alata i indikatora održivosti kako bi kredibilno mogli da učestvuju u kreiranju javnih politika održive proizvodnje u našoj ekonomiji.

Udruženje građana Pridruži se

Foto-ilustracija: Pixabay

Projektom Štitimo li prirodu? žele da terenskim radom dokumentuju stanje zaštite prirode na teritoriji Opštine Paraćin i odnos lokalnih institucija prema planiranim i proglašenim zaštićenim područjima u skladu sa Prostornim planom i Zakonom o zaštiti prirode. Dobijanjem ovih podataka bili bi u prilici da predlože unapređenje lokalnih politika u ovoj oblasti i da kroz kampanju upoznaju javnost sa nalazima istraživanja i posledicama koje ljudske aktivnosti imaju na oblasti od posebnog značaja za zaštitu prirode. Rezultat projekta biće najdetaljnija analiza/dokumentovanje stanja zaštite prirode u Opštini Paraćin uz dalje unapređenje sistema praćenja lokalnih politika.

Udruženje vlasnika privatnih šuma Bor

Projekat Od šuma za šume teži da doprinese unapređenju stanja šuma u lokalnim samoupravama Pčinjskog, Pirotskog i Južnobačkog okruga. Privatne šume čine više od polovine svih šuma u Srbiji i zato iz ovog udruženje smatraju da njihov glas treba gasno da se čuje. Njihova ideja je da pozovu lokalne samouprave da predložena rešenja koja im nude postanu deo njihovih javnih politika, kako bi svake godine adekvatno ulagali novac iz fonda koji im pripada i koji se redovno sliva u njihove budžete, a namenskog je karaktera.

Udruženje građana Vizija

Projekat Zeleni korak sprovodi Udruženje Vizija iz Pirota koji za osnovni cilj ima unapređenje zaštite i očuvanja prirode, biološke, geološke i predeone raznovrsnosti na teritoriji Parka prirode (budućeg Nacionalnog parka) Stara planina. Projektom se planira da se tokom 2023. godine u sve četiri lokalne samouprave na čijim teritorijama se nalazi Park prirode Stara planina unapredi saradnja između svih zainteresovanih strana na očuvanju ovog predela, kao i da se motivišu građani da se aktivno uključe u proces donošenja odluka o zaštiti prirode na teritoriji Parka prirode.

Mreža za ruralni razvoj Srbije

Projekat teži da unaprediti razvoj ruralnih područja Srbije kroz povećanu ekološku, klimatsku i socijalnu vitalnost ruralnih zajednica i to stvaranjem podsticajnog okruženja na lokalnom i nacionalnom nivou, kao i unapređenje kapaciteta čitavog društva za savremeni pristup u planiranju i realizaciji mera za podršku ruralnom razvoju. Pored ekonomskih pitanja, uzimaju u obzir i potrebu rešavanja i socijalnih i ekoloških pitanja, pre svega na lokalnom nivou. Sve informacije o Strateškim grantovima biće dostupne na veb sajtu WWF Adria Srbija, a i na društvenim mrežama (Facebook i Instagram).

Priredila: Milica Radičević 

Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti