Kopaonik biznis forum – kakvi nas izazovi očekuju

Foto: Kopaonik biznis forum

29. Kopaonik biznis forum svečano je zatvorentradicionalnim obraćanjem Aleksandra Vlahovića, predsednika Saveza ekonomista koji je izneo zaključke ovogodišnjeg skupa.

Centralna tema ovog najvećeg ekonomskog regionalnog skupa koji organizuje Savez ekonomista Srbije u partnerstvu sa kompanijom Mastercard bila je „Srbija 2030: Agenda održivog razvoja“. Tokom četiri dana održano je 33 panela na kojima je govorilo 200 panelista, a realizovano je i 8 plenarnih obraćanja. Oko 100 akreditovanih novinara pratilo je rad 29. Kopaonik biznis foruma.

Aleksandar Vlahović istakao je da je na Forumu, u hotelu Grand Kopaonik bilo 1250 učesnika. On je dodao da su teme poput rata u Ukrajini, rast cena energenata i prekinuti globalni lanci snabdevanja bile prisutne na ovogodišnjem skupu, ali sve u svetlu Agende održivog razvoja.

“Suština održivog razvoja i jeste da iznedrite privrednu strukturu koja će biti otporna na eksterne šokove kakav je ovaj u kome živimo. Forum je pokazao potrebu jednog ovakvog godišnjeg okupljanja privredne, političke i akademske elite,“ izjavio je Vlahović i dodao da samo jednom razmenom argumenata možemo doći do kvalitetnih rešenja.

On je istakao da su učesnici u načelu saglasni da je Srbija imala dobar ulazak iz fiskalnog ugla u 2022, ali i da sada živimo u vremenu izrazite geopolitičke krize i nadolazeće ekonomske krize te je preporuka Kopaonik biznis foruma nosiocima ekonomske vlasti i kreatorima ekonomskih politika da fiskalna politika bude zasnovana na načelu opreznosti, načelu štednje, da se stvara veći fiskalni prostor da bi moglo da se interveniše na strani ponude, kao i da monetarna politika mora da nađe balans između instrumenata za smanjenje inflacije i instrumenata koji treba da podstaknu rast.

Tokom poslednja dva dana Foruma panelisti su diskutovali o tome kako ostvariti održivost do 2030. godine, digitalizaciji javnih usluga i zdravstvenog sistema u Srbiji, te o položaju žena u nauci, održivosti poljoprivrede, zelenoj tranziciji i šta mladi očekuju.

Biznis sektor može da utiče i pomogne mladima, da utiče na razvoj njihovih veština. Ulaganje u budućnost počinje ulaganjem u mlade.

Na panelu Energetska politika u Srbiji: Kako ostvariti održivost do 2030. Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike rekla je da “kada se prave određene promene, normalno je da postoje otpori i treba da ih svedemo na najmanju moguću meru i realizujemo planove. Pričamo o energetskoj revoluciji i promeni energetske infrastrukture“.

Savez ekonomista za tri nedelje će objaviti precizne zaključke i preporuke kreatorima ekonomske politike. 

Predsednik Saveza ekonomista Srbije najavio je da će naredni, jubilarni, 30. Kopaonik biznis forum biti održan na istom mestu, od 5. do 8. marta 2023. godine.

Izvor: Kopaonik biznis forum

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti