Koliko će prosečno po domaćinstvu biti viši računi za struju?

Foto-ilustracija: Pixabay

Od septembra struja poskupljuje 6,5 posto. Agencija za energetiku je izračunala – prosečna cena kilovat-sata biće 8,144 dinara, bez poreza. Stručnjaci ocenjuju – to je nedovoljno da bi EPS začepio sve rupe zbog uvoza struje i imao za ulaganja. Predsednik Vučić poručuje da je cilj da se ublaže posledice svetske energetske krize.

Prosečna mesečna potrošnja struje naših domaćinstva sa dvotarifnim brojilom je 400 kilovat-sati. Računica pokazuje: sa naknadama i porezima njihov račun od septembra biće veći 231 dinar. Oni koji se greju na TA peći troše oko 1.600 kilovat sati – plaćaće 757 dinara više.

„Poslednje poskupljenje u Srbiji važilo je od 1. februara 2021. Samo da vam kažem koliko je ovo opravdano poskupljenje troškovi cena na malo i po CEKOS-u i svako može da utvrdi, februar 2021. jun 2022. su bili 15,06 posto, a odobrena cena je 6,5 odsto veća“, ističe Dejan Popović, predsednik Saveta Agencije za energetiku.

Željko Marković, lider za energetiku u „Dilojtu“ navodi da je svima mnogo bilo kakvo povećanje cene.

„Ja to razumem, ali moramo da imamo na umu da povećanjem cena obezbeđujemo stabilniji rad našeg elektroenergetskog sistema, a to znači predupređujemo nestašice električne energije u toku zimske sezone“, dodaje Marković.

Odobreno poskupljenje gasa i struje je, ocenjuje predsednik države, minimalno i neminovno u uslovima energtske krize kako bi se očuvao standard građana i privreda.

„Mi želimo da najveći deo tereta prihvatimo na sebe. Zbog enormnih cena gasa, danas je cena struje 540 evra po megavat satu, mi je naplaćujemo ovde u Srbiji gotovo 14 puta manje. Cena struje čak i kada bude rasla struja to će biti minimalno, da ne ugrozi standard ljudi, čak i onih najsiromašmnijih“, napominje predsednik Aleksandar Vučić.

Fiskalni savet ocenjuje: cena struje mora biti tržišna kao bi EPS mogao da posluje bez gubitaka i da investira u nove kapacitete. Naglašavaju, najsiromašnijima se moraju povećati povlastice.

„Ono što mora da se uradi jeste da se prekine sa tridesetogodišnjim praksom da se niskim cenama vodi socijalna politika, tako da se time daje i onima kojim treba i onima kojima ne treba. I mi smo računali da bi sa 70.000 koji sada primaju pomoć za električnu energiju moglo da se poveća na 250 do 300 hiljada domaćinstava“, ukazuje Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta.

Ministarstvo energetike najavilo je da će uskoro izaći i sa novom uredbom o većim olakšicama za najugroženije ne samo za struju i gas, već i grejanje.

Cena struje za privredu, za sada se ne menja. Ona se ugovara na slobodnom tržištu i do kraja avgusta ograničena je na 75 evra po megavat-satu.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti