Kina raketama pokušava da izazove kišu i ublaži sušu

Foto-Ilustracija: Pixabay (Aliya_99)

Izuzetno visoke temperature širom sveta donele su gotovo nezapamćene suše i izuzetno nizak vodostaj reka. I dok se u nekim zemljama uvodi stroga kontrola potrošnje i redukcije u isporuci vode, u Kini su započeli akciju zasejavanja oblaka specijalnim raketama kako bi izazvali padavine.

U ovoj zemlji u najmanje 138 gradova na snazi je crvena uzbuna zbog velikih vrućina i nedostatka padavina. Situacija je najteža u nekoliko regiona duž reke Jangce, koja je u pojedinim delovima potpuno presušila. Trenutno stanje dovelo je do toga da je akumulacija hidroelektrana smanjena za čak polovinu.

Zato su u ovim oblastima započeli program zasejavanja oblaka specijalnim raketama koje sadrže srebro jodid koje bi trebalo da izazovu padavine. 

Međutim, u pojedinim oblastima, zbog izuzetno tankih oblaka, ovaj poduhvat nije uspeo, prenose svetski mediji.

Ministarstvo vodnih resursa Kine saopštilo je da suša širom sliva reke Jangce “štetno utiče na bezbednost pijaće vode za stanovništvo i životinje, kao i za poljoprivredne useve”.

Zasejavanje oblaka je metoda koja se već godinama koristi širom sveta, ali Kina ima najviše iskustva u tome. Ubacivanjem supstance – srebrnog jodida u oblake dolazi formiranja kristala leda koji pomažu da se proizvedu padavine. 

Naučne studije pokazale su da zasejavanje oblaka mogu da povećaju količine kiše i snega na velikom području ukoliko su uslovi povoljni.

U tehnologiju modifikovanja vremenskih prilika Kina je od 2012. do 2017. godine uložila 1,34 milijardi dolara. Oni planiraju da do 2025. godine razviju ovaj sistem kako bi povećali poljoprivrednu proizvodnju, smanjili posledice suša, ali i da bi brzo reagovalo u slučaju vremenskih nepogoda i prilikom velikih požara.

Milica Radičević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti