Kada ekologija doda notu melodiji nastaje čarolija

Foto-ilustracija: Unsplash (weston m)

Kažu da se lepota muzike ogleda u njenoj moći kojom spaja ljude različitih kultura, religija i životnih priča. Kada joj se u tome pridruži ekologija, kojoj morate pristupiti srcem, moć muzike dobija potpunost.

Članovi grupe, koji dolaze iz Barselone, Orquesta Reusónica Trio odlučili su da melodiju stvaraju upravo na ovaj način. Ukoliko ste nekada slušali njihovu muziku mogli ste da čujete zvuk gitare, bubnja i duvačkog instrumenta. Međutim, instrumenti kojima proizvode čaroliju pišu drugačiju priču.

U njihovoj priči piše – gitara je napravljena od daske za surfovanje, bubanj od plastične posude napunjene vodom, a duvački instrument od metalne štake.

Uglavnom priče o reciklaži nastaju iskorišćavanjem ambalažnog otpada kao što su plastične flaše i kese, kartonske kutije ili limenke. Ova priča u sebi sadrži drugačiju nit. Raznolikost otpada koji se koristio za izradu instrumenata nosi nam poruku da se ekologija nalazi u svim trenucima koji čine naš život.

Iako je divno imati saznanja da prirodi možemo da doprinesemo u svakodnevnim životnim aktivnostima, treba znati da je pred nas postavljen mač sa dve oštrice. Ukoliko ne osvestimo ekologiju, svakim našim korakom nanosimo štetu svetu oko nas, ali sami sebi.

Posmatrajući samo tri pomenuta predmeta koja su korišćena prilikom izrade instrumenata, uviđamo tri veoma važna segmenta života. Daska za surfovanje predstavlja zabavu, sport i sreću, plastične posude izvor života, koristeći ove i druge slične predmete svakodnevno dok konzumiramo hranu i piće, i na kraju štake koje su u ovoj priči predstavnici zdravlja našeg tela.

Foto-ilustracija: Pixabay (RyanMcGuire)

Ovo nisu jedini instrumenti koje su članovi grupe napravili misleći na dobrobit naše planete. U stvaranju umetnosti učestvovali su i točak od invalidskih kolica, kutije i drugi predmeti čija je priča mogla da bude završena na deponiji.

Pišući svoju priču, napisali su priču za sve nas. Da bismo nastavili da uživamo sve što nam je potrebno, moramo da u svakom trenutku osvestimo ekologiju i uvežemo je u priču koju mi pišemo.

Još jedna lepa priča koja upravo pokazuje na koji način ekologija može da se uveže sa različitim situacijama koje čine naš život, dolazi nam iz srca Španije – Madrida. Mladi ljudi, okupljeni u orkestru stvaraju instrumente reciklažom otpada. Violina mlade umetnice napravljena je od šarenih limenki, telo gudačkog instrumenta od skejtborda, a bubnjevi od plastičnih buradi. Pored ovih predmeta koriste se i viljuške, dugmad, cevi, ključevi i drugi.

Priča ima još lepši početak, ne želim da iskoristim reč kraj, znajući da ovi mladi ljudi dolaze iz siromašnih sredina i da im je na ovaj način omogućeno da ostvaruju svoje snove.

Ovaj projekat nosi naziv Music of Recycling, a pokrenula ga je dobrotvorna organizacija za zaštitu životne sredine Ecoembes 2014. godine.

Svoju sposobnost prodiranja u različite sfere naših života, ekologija je dokazala. Divno je videti da je ubačena tamo gde je neophodna, ali nema lepšeg nego kada se iskreno i tiho ušunja u neočekivano i upravo zbog toga dobije potpuni sjaj.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti