Energetska efikasnost primenjuje se na brojne načine, od izolacije objekata, preko LED sijalica, do električnih uređaja visoke energetske klase. Kompanija sa sedištem u Romziju, u Hempširu, razvila je inovativno rešenje koje bi moglo dodatno doprineti dekarbonizaciji domova i smanjenju troškova energije. Reč je o električnim tapetama koje predstavljaju zamenu za tradicionalni sistem grejanja na gas.
Tajna efikasnosti ovih grejnih tapeta leži u bakarnim trakama obogaćenim grafenom ili ugljenikom, koje formiraju vrlo tanku, električno provodnu površinu sposobnu da emituje infracrvenu toplotu. Za razliku od klasičnih radijatora, koji prvo zagrevaju vazduh u prostoriji, infracrvena toplota koju emituju ove tapete funkcioniše slično sunčevim zracima – ne zagreva vazduh direktno, već zagreva površine, predmete i ljude, stvarajući prijatan osećaj topline.
Ove tapete postavljaju se na plafon, a njihovu energetsku efikasnost potvrđuje podatak da je za zagrevanje potrebno svega od jednog do tri minuta. Iz kompanije NextGen Heating, koja je razvila ovu tehnologiju, ističu da tapete omogućavaju dodatne prednosti. Naime, pomažu u smanjenju vlage i buđi, poboljšavajući kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru.
Pored prednosti kada je reč o energetskoj efikasnosti, postavilo se pitanje koliki je ekološki otisak ovog sistema kroz ceo životni ciklus. S obzirom na to da je projekat još u pilot fazi, prve procene su da se materijali poput grafena i bakra mogu reciklirati, čime se smanjuje otpad. Ipak, ostaju pitanja koja je potrebno dodatno analizirati, poput onog koliko je energije potrebno za samu proizvodnju električnih tapeta.
Pročitajte još:
- Solarni film – kada zeleno postane zelenije
- Kameleon fasada u timu – Borba protiv klimatskih promena
- Solarni dimnjak – savremeno rešenje inspirisano drevnim egipatskim sistemom hlađenja
Pilot projekat u Glazgovu
Prošle godine, Univerzitet u Glazgovu, Univerzitet Stratlajd, Zapadnoškotska stambena asocijacija (WSHA) i Gradsko veće Glazgova, uz finansijsku podršku Scotland Beyond Net Zero, koalicije stručnjaka za klimu i održivost sa škotskih univerziteta, pokrenuli su pilot projekat u Glazgovu kako bi se testirala efikasnost električnih tapeta. Pilot projekat sprovodi se u 12 stambenih objekata u tradicionalnim stambenim zgradama.
Univerzitet u Glazgovu izneo je podatak da su kuće u Škotskoj među najstarijim na svetu, a ujedno i najlošije izolovane u Evropi. Grejanje zgrada ukupnim emisijama ugljenika u Škotskoj i širom Ujedinjenog Kraljevstva doprinosi sa čak 36 odsto. Još jedan podatak pokazuje da prosečna kuća u ovom području toplotu gubi čak tri puta brže nego domovi u mnogim evropskim zemljama. Dodatno, 84 odsto domaćinstava koristi centralno grejanje koje se oslanja na fosilna goriva.
S obzirom na prethodno navedeno, Škotska je prošle godine uvela novi standard za grejanje u novogradnji, koji podrazumeva da novi objekti poseduju ekološki prihvatljive sisteme grejanja. Ovde se ogleda značaj pilot projekta, koji, ukoliko se pokaže dobrim, može da nastavi svoj dalji razvoj u pronalaženju načina za njegovu masovniju proizvodnju.
Iako je sprovođenje pilot projekta i dalje u toku, prvi rezultati pokazuju da su stanari pokazali pozitivne utiske.
Katarina Vuinac