Dekani četiri beogradska fakulteta i direktor Biološkog instituta složni: Ne za MHE!

Dekani četiri beogradska fakulteta:

…i direktor Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ dr Pavle Pavlović uputili su 13. septembra 2018. godine otvoreno pismo ministru zaštite životne sredine Goranu Trivanu i gradonačelniku Pirota Vladanu Vasiću u kojem su obrazložili zbog čega se protive gradnji derivacionih mini hidrocentrala s naglaskom na Park prirode Stara planina.

Foto: Miljana Oljačić

Naučnici su istakli da je „…posebno zabrinjavajuća i neprihvatljiva aktivnost u vezi sa korišćenjem prostora na području Parka prirode ‘Stara planina’ sa jedinstvenim ekosistemima i biološkom raznovrsnošću pastrmskih riba, makroinvertebrata, kao i brojnih drugih grupa biljaka i životinja, koje predstavljaju opšte dobro za lokalno stanovništvo, kao i sve građane naše zemlje. Pored toga, planirana gradnja 58 MHE na području Stare planine ugrožava tradicionalan način života, egzistenciju i mogućnost ostanka preostalog stanovništva staroplaninskih sela, među kojima ima i zaštićenih kulturno-istorijskih celina. Srbija je najsiromašnija zemlja Balkana kada su u pitanju domicilne površinske vode, a njihov godišnji raspored je među najneujednačenijim u Evropi. Vodno bogatstvo naše zemlje je pod dodatno velikim negativnim uticajima brojnih zarađivača, lošeg gazdovanja, a povrh svega masovna izgradnja MHE preti da malo preostalih dragocenih resursa bude potpuno uništeno.“

Foto: Milan Simonović

Svesni obaveze da se proizvodnja energije na račun fosilnih goriva delimično zameni zelenom energijom iz obnovljivih izvora i činjenice da hidroenergetski objekti obezbeđuju stabilnost elektroenergetskog sistema, svoje „ne“ za MHE objasnili su: „MHE su više nego skromni proizvođači energije: ako bi bilo izgrađeno svih 856 objekata (prema postojećem Katastru) bilo bi obezbeđeno najviše do 3,5% potrebne količine električne energije na godišnjem nivou, ali bi istovremeno bili uništeni najvredniji brdsko-planinski vodotokovi, uz narušavanje predela bio- i geodiverziteta.“

Pismo su zaključili rečima: „Danas postoje mnogo efikasnije, isplativije i… održivije opcije za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (vetroenergija, solarna energija, energija iz biomase, geotermalna, i dr). Nasuprot tome, alternativa čistoj vodi ne postoji i život bez nje nije moguć. Smatramo da je neophodno zaustaviti sadašnje uništavanje čistih planinskih reka i revidirati ukupnu energetsku politiku, zakonavnu regulativu, planska dokumenta kao i regulacione akte u slučajevima gde su doneti na štetu stanovništva, vodnih resursa i ukupne bio- i georaznovrsnosti ekosistema Republike Srbije.“

Otvoreno pismo možete pročitati na sledećem linku: https://energetskiportal.rs/wp-content/uploads/2018/09/OTVORENO-PISMO-ministru-zaštite-životne-sredine-Trivanu-i-gradonačelniku-Pirota-Vasiću.pdf.

Jelena Kozbašić

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti