Iz Sjedinjenih Američkih Država nedavno je najavljen veliki projekat čiji je cilj povezivanje gasnih polja na severu Aljaske sa terminalom na jugu, gde će gas biti pretvoren u tečni prirodni gas (LNG) i isporučen azijskim tržištima.
Ideja o gasovodu iz ovog regiona nije nova, ali je ponovo oživela pod nazivom Alaska LNG i treba da obuhvati izgradnju 1.300 kilometara dugog gasovoda, koji će dnevno transportovati 100 miliona kubnih metara gasa do terminala u Nikiskiju.
Alaska LNG projektovan je sa jasnim ciljem – da osigura stabilne isporuke prirodnog gasa Japanu, Južnoj Koreji i drugim azijskim ekonomijama koje beleže rastuću potražnju za energentima. S obzirom na to da transport traje između sedam i devet dana, Aljaska može postati značajan izvoznik LNG-a.
Pročitajte još:
- Otkriveno prekoračenje: U Rumuniji izvađeno 58 odsto više gasa od ugovorenog u novembru
- Globalno tržište baterija – Kina dominira, Evropa traži rešenja
- Šta se desi kada u skoro celoj zemlji nestane struja – policijski čas za Čile
Osim što projekat može značajno smanjiti energetsku zavisnost SAD-a od uvoza, jer će se rezerve na Aljasci koristiti, istovremeno može doći do jačanja trgovinskih odnosa sa azijskim partnerima. Ovo menja i poziciju Sjedinjenih Država u konkurenciji sa drugim LNG izvoznicima, poput Rusije.
Kako navode svetski mediji, troškovi izgradnje gasovoda i terminala su ogromni, a dodatni izazov predstavlja i rivalstvo sa ruskim projektima na Arktiku, koji mogu uticati na konkurentnost Alaska LNG-a.
Iako se predviđa da prvi transporti LNG-a iz Aljaske neće početi pre 2030. godine, ovaj projekat bi mogao trajno izmeniti energetski pejzaž severnog Pacifika. Ukoliko bude uspešan, Alaska LNG će ne samo otvoriti nova radna mesta i ekonomske prilike za SAD, već i redefinisati energetsku saradnju između Severne Amerike i Azije.
Energetski portal