Grad Beč predvodnik je uborbi protiv klimatskih promena, a tome u prilog govori i podatak o rastu kapaciteta solarne energije. Sve više domaćinstava, preduzeća i gradskih ustanova u ovom gradu prelazi na solarnu energiju, a samo u martu gradski kapacitet fotonaponskih postrojenja porastao je za rekordnih 18,3 megavata pika (MWp).
Ukupna snaga svih postrojenja na području grada je dostigla preko 270 MWp. To je kapacitet dovoljan za snabdevanje gotovo 78.000 domaćinstava klimatski prihvatljivom i energetski sigurnom električnom energijom. Od ukupne snage, 52 MWp instalirano je na gradskim površinama.
Takođe, na godišnjem nivou se na ovaj način uštedi oko 62.000 tona CO2.
„U Beču obaramo jedan rekord za drugim kada je reč o solarnoj energiji: prvo smo već u februaru dostigli cilj za proširenje kapaciteta planiran za kraj 2025. godine – a sada imamo i novi rekordni rezultat. Stalni bum fotonaponskih sistema jasno pokazuje da naša formula za uspeh funkcioniše: zahvaljujući atraktivnim subvencijama, besplatnom savetovanju i solarnim partnerstvima, uspevamo da održimo procvat solarne energije čak i u ekonomski izazovnim vremenima”, rekao je Jirgen Černohorski, član bečke gradske vlade za klimu.
Pročitajte još:
- Slovenija izdvaja 12 miliona evra za solarne elektrane na javnim zgradama i parkinzima
- Švajcarska testira solarni sistem između železničkih šina
- Solarna energija predvodi ostvarenje cilja – Utrostručenje OIE do 2030.
Dodaje da sve mere koje se danas preduzimaju obezbeđuju kvalitet života za sve, i to ne samo sutra, već i u daljoj budućnosti.
Do 2030. godine, planiraju da dostignu cilj od 800 MWp instalisanih kapaciteta, čime će omogućiti snabdevanje četvrtine svih bečkih domaćinstava.
U martu je u Beču na mrežu priključeno 419 novih fotonaponskih postrojenja, pa je ukupan broj solarnih sistema u gradu porastao na 14.289. Prosečna snaga novoinstaliranih sistema iznosi 22,8 kilovata pika (kWp).
Male privatne instalacije na porodičnim kućama obično dostižu do 10 kWp, dok srednje velike instalacije, poput onih na poslovnim objektima do 20 kWp.
Energetski portal