Na sednici Odbora Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije razmatrani su glavni izazovi sa kojima se suočava prehrambena industrija, kao i konkretne inicijative i predlozi za njihovo rešavanje.
Obraćajući se članovima Odbora, Marko Čadež, predsednik PKS istakao je važnost otvorenog dijaloga i saradnje između kompanija, Privredne komore Srbije, nadležnih ministarstava i institucija, naglasivši značaj sastanaka u cilju unapređenja sektora.
Kako je istakao, na sednicama odbora razgovara se o konkretnim problemima koji opterećuju domaću privredu u svim sektorima.
Prema njegovim rečima, saslušani su svi problemi koje imaju privrednici, a predlozi i inicijative se nakon detaljnog razmatranja, prosleđuju ministarstvima i nadležnim institucijama. Neki izazovi su već rešeni, dok su drugi u toku, a kako je naveo, veruje da je ovo najbolji način da se zajednički radi na unapređenju poslovanja u Srbiji i položaja naših firmi na međunarodnom tržištu.
Podsetio je na aktivnosti Centra za privredne inicijative i brza rešenja PKS i najavio sastanak privrednika sa predsednikom Republike Srbije, između 9. i 13. juna, gde će se zajednički tražiti rešenja za konkurentniju privredu i bolji poslovni ambijent.
Kako je istaknuto na sednici ovog Odbora, prehrambeni i poljoprivredni sektor Srbije suočavaju se sa brojnim izazovima koji utiču na proizvodnju, konkurentnost i izvoz.
Pročitajte još:
- EU ulaže u turizam istočne Srbije u sklopu projekta „Magija istočne Srbije”
- Srbija zadržala suficit u trgovini poljoprivredno-prehrambenog sektora
- Pojačane kontrole hrane širom Srbije: Uklonjeno više od 1,5 tona nebezbednih proizvoda
„Konditorska industrija trpi zbog visokih cena sirovina i sporih carinskih procedura, dok proizvođači biljnih ulja i svežeg voća imaju problema sa varijacijama cena i administrativnim preprekama. Mineralne vode i bezalkoholna pića opterećeni su visokim nametima i neizvesnošću oko depozitnog sistema, dok se proizvođači dečje hrane i prerađivači kafe nose sa dugotrajnim registracijama i sivom ekonomijom. Savetodavne službe i proizvođači ukrasnog bilja pogođeni su nedostatkom kadrova i zastarelom tehnologijom, a vodoprivreda se suočava sa nedostatkom investicija i pravnih olakšica”, navodi se na zvaničnoj stranici PKS-a.
Kao rešenja, ističu se ubrzanje i pojednostavljenje pojednostavljenju administrativnih i carinskih procedura, izmene pravilnika i nekih propisa, uklanjanje ograničenja izvoza i uvođenje harmonizovanih propisa u skladu sa EU standardima.
Neophodno je ukloniti carinske barijere i smanjiti birokratske prepreke kako bi se podstakao održivi razvoj i konkurentnost u ovim ključnim granama industrije, kao i pojačati koordinacija između državnih institucija i privrede, poručuju predstavnici industrije hrane.
Energetski portal