U periodu od 7. do 9. maja 2025. godine, u kongresnom centru Grand hotela Adriatic u Opatiji, održan je jubilarni 40. Međunarodni naučno-stručni susret stručnjaka za gas – jedan od najznačajnijih regionalnih i evropskih događaja u oblasti gasne i energetske industrije.
Skup je okupio više od 500 učesnika iz Evrope i sveta – predstavnike vodećih energetskih kompanija, regulatornih tela, akademske zajednice, državnih institucija i međunarodnih organizacija. U okviru bogatog programa, održano je oko 60 stručnih predavanja, dok je više od 40 izlagača iz 20 zemalja predstavilo svoja najnovija tehnička i tehnološka rešenja u izložbenom prostoru.

Ovogodišnji susret bio je usmeren na ključnu temu: ulogu prirodnog gasa u energetskoj tranziciji, s akcentom na sigurnost snabdevanja, održivost i dostupnost energije. Učesnici su razmatrali značaj prirodnog gasa, vodonika i obnovljivih izvora energije u procesu dekarbonizacije privrede, kao i izazove koji proističu iz sve kompleksnijih geopolitičkih okolnosti i klimatskih ciljeva EU.
Posebna pažnja posvećena je razvoju infrastrukture za vodonik, upotrebi tečnog (TPG), komprimovanog (KPG) i tečnog naftnog gasa (TNG), kao i novim regulatornim okvirima i sistemima trgovine emisijama (ETS2). Diskutovalo se i o digitalizaciji gasnih sistema, energetskoj efikasnosti u industriji, savremenim tehnologijama, kao i pravnoj zaštiti i pravima krajnjih potrošača.
Među zapaženim govornicima bio je Andrea Steger, potpredsednik i budući predsednik Međunarodne gasne unije (IGU) za period 2025–2028. U svom izlaganju istakao je da prirodni gas, uprkos ubrzanom prelasku ka obnovljivim izvorima energije, i dalje ima ključnu ulogu u obezbeđivanju stabilnog i održivog globalnog energetskog sistema.
Pročitajte još:
- Slovenija izdvaja 12 miliona evra za solarne elektrane na javnim zgradama i parkinzima
- U Hrvatskoj počinje saobraćanje prvog hibridnog voza
- Mađarska podržava modernizaciju daljinskog grejanja bespovratnim sredstvima
Marina Piškorjanac iz Prvog plinarskog društva d.o.o. govorila je o „Dobavnim pravcima i stabilnosti tržišta gasa u kontekstu globalnih izazova”, naglašavajući kako Hrvatska, zahvaljujući sopstvenoj proizvodnji i TPG terminalu, ima prednost u odnosu na zemlje koje su više zavisne od spoljnog snabdevanja.
Značajan doprinos dao je i Anders Helberg iz kompanije Siemens Energy Ltd. iz Švedske, koji je učestvovao u diskusiji o smanjenju emisije CO₂ primenom visokoefikasnih gasnih turbina i kombinovanih ciklusa. On je naglasio da modernizacija postrojenja i uvođenje naprednih tehnologija igraju ključnu ulogu u postizanju ciljeva energetske efikasnosti i dekarbonizacije.
Moti Kuperberg, predstavnik izraelske energetske kompanije, podelio je iskustva Izraela u razvoju gasne infrastrukture, ističući da je otkriće bogatih nalazišta u Sredozemlju omogućilo Izraelu da značajno smanji energetsku zavisnost i postane izvoznik gasa.
Kao i prethodnih godina, skup je bio izuzetna prilika za razmenu znanja, iskustava i uspostavljanje novih poslovnih kontakata. Opatija je još jednom potvrdila svoju poziciju kao važno mesto okupljanja stručnjaka iz oblasti energetike.
Organizatori skupa bili su Centar za gas Hrvatske d.o.o. i Hrvatsko stručno udruženje za gas (HSUP), članica Međunarodne gasne unije.
Energetski portal