U Italiji je po prvi put objavljen sveobuhvatan prikaz pretnji s kojima se suočavaju novinari koji izveštavaju o životnoj sredini. U periodu od 2011. do 2025. godine zabeleženo 114 slučajeva napada na novinare, pokazalo je istraživanje Međunarodnog instituta za štampu (IPI) Marte Frigerio i Gianluce Live.
Izveštaj pod nazovim „Loša klima: neotkrivene pretnje novinarima koji izještavaju o zaštiti životne sredine u Italiji”, opisuje stanje u Italiji kao „problematično”, ističući uticaj određenih zakona koje promoviše vladajuća koalicija pod vođstvom premijerke Dorđe Meloni.
Kako bi prikupili podatke o napadima na novinare koji izveštavaju o temama životne sredine ili velikim energetskim kompanijama u Italiji, istraživači su koristili dve dostupne baze podataka koje dokumentuju i fizičke i onlajn pretnje.
Pritisci na novinare su odigravali i na javnom prostoru, a napadi nisu zaobišli ni klimatologe.
„114 dokumentovanih slučajeva verovatno ne odražava stvarni obim problema. Istrage pojedinačnih incidenata otkrile su više slučajeva koji uopšte nisu bili evidentirani ni u bazi podataka Ossigeno ni u MFRR-u — što upućuje na znatno veći broj pretnji koje ostaju neprijavljene ili nezabeležene”, navodi se u izveštaju.
Pročitajte još:
- Dekomisija nuklearki i dalje traje: Italija obnavlja skladišta otpada na mestima neaktivnih elektrana
- ENTSO-E: Digitalizacija ključna za optimalno korišćenje kapaciteta mreže
- Ecomondo 2024: Italija na čelu ekološke tranzicije i globalne zelene ekonomije
Pretnje bi ponekad prerasle u pretnje smrću, pa čak i fizičke napade, kao u slučaju novinara Lučano Mana iz Apulija. On je istraživao ilegalni ribolov duž obale rodnog grada, a priče su kasnije preuzeli i veliki međunarodni mediji. Kako se navodi, prijavio je desetine prijava policiji zbog pretnji i uvreda koje je primao putem društvenih mreža, a suočio se i s brojnim tužbama.
Talasi mržnje naročito su česti na društvenim mrežama, a gde se u negativnom kontekstu ističe platforma X.
U istraživanju su posebno istaknuti napadi i pritisci na italijansku novinarku Frančesku Santolini, koja se zbog izveštavanja našla na meti onlajn kampanja mržnje nakon što je u aprilu 2024. objavila esej Ekofašisti (Ita. Ecofascisti) , u kojem istražuje kako krajnja desnica koristi ekološke teme za promociju nacionalističkih ideja. Ona je podnela više prijava policiji i izbrisala svoj nalog na X-u zbog stalnog uznemiravanja.
IPI navodi da je ovo prvo istraživanje koje se bavi napadima na novinare koji izeštavaju o životnoj sredini, a koje bi trebalo da otvori dalje rasprave. Napominju da su u Italiji, čak pretnje na društvenim mrežama ozbiljne, poput onih dokumentovanih u izveštaju, kao i da nije dozvoljeno objavljivati imena profila koji stoje iza napada pa taman bili i lažni.
Energetski portal