Globalna ekonomija je svega 7,2 odsto cirkularna, upotreba materijala učetvorostručila se od 1970. godine, primenom cirkularnih rešenja može se obezbediti do 40 odsto smanjenja emisija potrebnih da dostignemo cilj od 1,5°C zagrevanja – neke su od poruka predavanja koje je na Svetskom forumu o cirkularnoj ekonomiji održao Metju Frejzer, direktor sektora za istraživanje i razvoj znanja u organizaciji Circle Economy.
Upotreba materijala učetvorostručila se od 1970. godine
On je pozvao donosioce odluka i privredu da iz korena promene način na koji dizajniramo, koristimo i ponovo upotrebljavamo resurse.
Frejzer je istakao da cirkularna ekonomija nije upravljanje otpadom, već redizajn celokupnog ekonomskog sistema kako bi funkcionisao unutar planetarnih granica.
„Moramo da odvojimo blagostanje od potrošnje resursa”, rekao je Frejzer i upozorio da se globalna upotreba materijala učetvorostručila od 1970. godine, dok reciklaža sama po sebi ne može da reši problem – Nije dovoljno da se fokusiramo na kraj životnog ciklusa proizvoda. Moramo da idemo uzvodno, do samog dizajna naše ekonomije.
Pročitajte još:
- Cirkularna ekonomija – cilj ili sredstvo upravljanja otpadom?
- Izazovi i prilike za Crnu Goru na putu ka cirkularnoj ekonomiji
- Osnovan Slovenački centar za cirkularnu ekonomiju
Globalna ekonomija svega 7,2 odsto cirkularna
Frejzer je predstavio rezultate Izveštaja o cirkularnom jazu (Circularity Gap Report), prema kome je globalna ekonomija svega 7,2 odsto cirkularna, što je pad u odnosu na prethodne godine. Ostatak resursa završava na deponijama, kao emisije ili se koristi u svrhe niske vrednosti.
Pozvao je na sistemske intervencije, posebno u sektoru građevine, prehrambenoj industriji i proizvodnji.
„Cirkularna rešenja mogu da obezbede do 40 odsto smanjenja emisija potrebnih da dostignemo cilj od 1,5°C zagrevanja”, rekao je na forumu koji se održava do 16. maja u Brazilu – Nijedan akter ovo ne može rešiti sam. Potrebni su nam vlade, kompanije i zajednice koje sarađuju.
Izvor: Cirkularna ekonomija