U Beogradu je održan godišnji samit Saveta hemijske industrije Evrope (CEFIC), u organizaciji Privredne komore Srbije, čime je ukazano priznanje domaćem hemijskom sektoru i njegovom značaju u evropskim privrednim tokovima.
Otvarajući skup, predstavnici PKS i resornog ministarstva istakli su da su inovacije i saradnja ključni alati za prevazilaženje izazova s kojima se suočava hemijska industrija – od energetske krize do rastuće globalne konkurencije. Zamenik predsednika PKS-a, Mihailo Vesović, naglasio je da Srbija aktivno usklađuje svoje propise sa standardima EU, dok je hemijski sektor, sa više od 6.000 firmi i izraženim izvoznim kapacitetom, važan akter tog procesa, navodi se na sajtu Privredne komore Srbije.
Dragan Stevanović, sekretar Udruženja za hemijsku, gumarsku i industriju nemetala PKS, ocenio je održavanje skupa u Beogradu kao potvrdu pozicije Srbije u evropskom industrijskom pejzažu. Podsetio je da je PKS član CEFIC-a već šest godina, organizacije koja zastupa interese sektora pred institucijama EU i okuplja udruženja iz cele Evrope, uključujući i Veliku Britaniju, Norvešku i Švajcarsku.
Pročitajte još:
- Završeno preko 96 odsto građevinskih radova na projektu odsumporavanja dimnih gasova u TENT B
- Lokalne smaouprave od danas mogu da se prijave za subvencije građanima za mere EE
- Edukativni video materijali o sprečavanju industrijskih udesa
Industrija u EU suočava sa zatvaranjem pogona i visokim troškovima energije, u Srbiji se u ovom sektoru beleži rast. Samo u prošloj godini sektor prerade gume i plastike zabeležio je rast od 16,4 odsto, dok je proizvodnja hemikalija porasla za 6,8 odsto.
Hemijska industrija čini 13,9 odsto ukupnog izvoza Srbije, u vrednosti od oko četiri milijarde evra. Od toga, čak 65 odsto odlazi na tržište EU, dok se ostatak izvozi u zemlje regiona, Veliku Britaniju, Norvešku i druge delove sveta.
Tokom dvodnevnog samita, učesnici će diskutovati o aktuelnim globalnim i evropskim izazovima, prilagođavanju zakonodavstvu EU, kao i o temama poput upravljanja hemikalijama, tržišta đubriva i uticaja CBAM regulative na izvoz iz Srbije.
Energetski portal