Nedavno smo obeležili Prvi maj, praznik rada koji mnogi tradicionalno provode u prirodi – uz roštilj, druženje i odmor. Ipak, neretko iza tih okupljanja ostaje otpad koji narušava lepotu naše životne sredine. Vikend za nama, ljudi širom Srbije ponovo su proveli dan u prirodi, družeći se, ali ovog puta sa drugačijim ciljem – da počiste smeće koje svakodnevno nastaje.

Organizovano ili samostalno, vredne ruke radile su na brojnim lokacijama. Inicijativa „Zavrni rukave” pomogla je 11. maja organizovanje akcije čišćenja na 399 lokacija u 158 gradova i sela. Od Palića, Sombora, Kikinde, Bečeja i Zrenjanina, preko Novog Sada, Beograda i njegovih okolnih naselja, do Smederevske Palanke, Topole, Gornjeg Milanovca, Čačka, Arilja, Kraljeva, Niša i Vlasotinca – ovo su samo neke od njih. Prema podacima objavljenim na zvaničnoj stranici „Zavrni rukave”, sakupljeno je više od 20.000 džakova otpada.
U Beogradu je organizovano preko 140 lokacija, a akcija koja je sprovedena ovog vikenda mnoge učesnike je povezala i podstakla da razmišljaju dugoročnije – sa željom da ovakve akcije ne budu izuzetak, već deo svakodnevice koju će i sami nastaviti da oblikuju.
Pročitajte još:
- Rodina gnezda na električnim stubovima i drugim građevimana – veliki, a rešiv problem
- Edukativni video materijali o sprečavanju industrijskih udesa
- Mere za suzbijanje invazivne biljke Heracleum sosnowsky na teritoriji Pančevačkog rita
Pozitivan primer dolazi iz Smederevske Palanke. Na naselju Kolonija očišćene su dve ulice, više zelenih površina, sportski tereni i dečije igralište. U akciji je učestvovala grupa građana koja već mesec dana, pod sloganom „Očistimo Koloniju”, svakog vikenda čisti naselje, a ovog puta pridružilo im se i nekoliko novih volontera zahvaljujući pozivu kampanje „Zavrni rukave”. Valentina Talijan, jedna od učesnica, rekla je da su do sada uspeli da iskorene višegodišnje male deponije, ali se otpad iznova pojavljuje – zato im je cilj da zajedno dopru do institucija i reše uzroke, a ne samo posledice.
„Pripremili smo i uputstva za sugrađane kako da se ponašaju prilikom odlaganja smeća kako bi pomogli da se naselje održi čistim – tu akciju ćemo sprovesti u narednim nedeljama”, dodala je.

Slično je bilo i u Zemun Polju, gde su građani tokom same akcije spontano počeli da se dogovaraju o narednim koracima za rešavanje ekoloških i drugih lokalnih problema – pokazujući da volja postoji, samo je treba pokrenuti. Kako su istakli, njihovo naselje je danas znatno zagađenije nego što je bilo, pa zajednički žele da mu vrate lepotu i čistoću kakvu pamte iz detinjstva. Ipak, za dugoročna rešenja, poručuju da je neophodno uključivanje i nadležnih institucija. Pored prikupljenog otpada, građani su sami uredili i dečje igralište i parkić u centru naselja – pokosili su travu, orezali žbunje i oslobodili klupe koje su bile zarasle, kako bi prostor ponovo postao prijatno mesto za boravak. Najmlađi su svoj doprinos dali kroz sadnju cveća.
Tokom prethodnih dana, sprovedene su i druge akcije čišćenja, poput onih koje se odnose na uklanjanje divljih deponija i uređenje izletišta. Bajina Bašta je počela da se priprema za početak letnje sezone kroz aktivnosti na uređenju izletišta širom opštine. Takođe, uz podršku Opštine, javnih preduzeća i ustanova, u prethodnom periodu pokrenute su i velike akcije čišćenja divljih deponija. I u Somboru su nastavljene akcije uklanjanja manjih divljih deponija od strane Javno komunalnog preduzeća „Čistoća” Sombor.
Zajednički napori građana i organizacija širom Srbije pokazuju da je briga o životnoj sredini nešto što prevazilazi pojedinca – ona postaje kolektivna odgovornost koju ćemo nastaviti da gradimo kroz konkretne akcije i dugoročne promene.
Energetski portal