U narednoj deceniji, „Elektroprivreda Srbije” (EPS) planira da proda 30 miliona tona pepela vodećim proizvođačima građevinskih materijala, što je primena principa cirkularne ekonomije u Srbiji.
Pepeo koji se generiše potiče iz termoelektrana koje koriste ugalj kao osnovno gorivo za proizvodnju električne energije. Tokom procesa sagorevanja uglja, pepeo nastaje kao nusprodukt.
Elektroprivreda Srbije godišnje proizvede između 6 i 7 miliona tona pepela, od čega se samo 5 do 6 odsto te količine distribuira na tržištu Srbije. Veći deo pepela se skladišti na deponijama pepela i šljake koje su pod upravom Elektroprivrede Srbije, gde se klasifikuje kao neopasan otpad, istakao je Dušan Živković, generalni direktor EPS-a, kako se navodi na sajtu EPS-a.
Pročitajte još:
- U drugom krugu aukcija za kapacitete iz OIE više od 40 prijava investitora
- Nastavak modernizacije reverzibilne hidroelektrane „Bajina Bašta”
- NIS uputio zvaničan zahtev za odlaganje američkih sankcija
Od ukupne količine, 20 miliona tona pepela biće isporučeno konzorcijumu „Lafarge” i „Elixir Group” iz termoelektrane „Nikola Tesla B”, dok će preostalih 10 miliona tona doći iz ogranka „TE-KO Kostolac” i biće isporučeno kompaniji „Moravacem”.
Dimitrije Knjeginjić, generalni direktor „Lafarge Srbija”, izjavio je da je ponosan na učešće u ovom projektu koji ne samo da unapređuje ekološki otisak, već i omogućava uštede eliminacijom troškova za odlaganje pepela. Siniša Mauhar, generalni direktor „Moravacem”, naglasio je da je industrija građevinskih materijala ključna za razvoj cirkularnih rešenja i smanjenje CO2 emisija.
Energetski portal