Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter



Javno preduzeće za podzemnu eksploataciju uglja “Resavica” je prvi put uplatilo naknadu za korišćenje resursa i rezervi mineralnih sirovina, navode iz Ministarstva rudarstva i energetike.
Naknada se plaća na osnovu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima počev od decembra 2006. godine i Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara od 2019. godine.
Posle niza neuspelih pokušaja iz ranijih godina da se dug za naknadu za korišćenje resursa i rezervi mineralnih sirovina reguliše, “Resavica” je prvi put 20. aprila 2023. godine uplatila naknadu u iznosu od 12.305.328 dinara.
Zbog nelikvidnosti, „Resavica“ nikada do sada nije platila zakonski propisanu naknadu, koja je ranije iznosila jedan odsto, a sada tri odsto poslovnih prohoda.
Vlada Republike Srbije i Ministarstvo rudarstva i energetike intenzivno prate rad i poslovanje Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja Resavica.
“Praćenje rada i proizvodnje strateški važne sirovine – uglja, naročito u svetlu trenutne svetske energetske krize, ogleda se u iznalaženju rešenja za racionalno i ekonomski održivo poslovanje i stabilnu proizvodnju i snabdevanje ugljem”, dalje se navodi.
Energetski portal