Tokom prethodne godine Nemačka je potvrdila svoju poziciju u Evropi kada je postavila više vetroturbina nego bilo koja druga zemlja na kontinentu. Kako pokazuju podaci organizacije WindEurope, nova postrojenja na kopnu i na moru premašila su 4 GW, dok se Nemačka našla ispred Ujedinjenog Kraljevstva (oko 1,9 GW), Francuske (1,7 GW) i Finske (1,4 GW).
U Evropskoj uniji je tokom 2024. godine instalirano 13 GW novih kapaciteta vetroenergije, što je manje od očekivanog, a stručnjaci iz WindEurope pad su objasnili određenim izazovima sa kojima se industrija suočila – zagušenje mreže, problematične procedure dobijanja dozvola i nepovoljne finansijske uslove.
Rast energije vetra na moru dodatno su usporili ograničeni kapaciteti luka i nedostatak adekvatnih plovila koja bi služila za transport i postavljanje turbina.
Pročitajte još:
- Za početak izgradnje RHE Bistrica ključno je ubrzati procedure
- Više od 11 milijardi evra za jačanje evropskog lanca snabdevanja vetroenergijom
- Slovenačke železnice pokreću nadmetanje za izgradnju solarnih elektrana
Bez obzira na pomenute prepreke, kontinent je tokom 2024. godine ukupno dobio 16,4 GW vetroenergije, čime je ukupan kapacitet dostigao 285 GW.
Ipak, kako ističe WindEurope, da bi se dostigli klimatski ciljevi EU do 2030. godine, neophodno je da godišnja stopa izgradnje vetroelektrana bude 30 GW.
Energetski portal