Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Francuska izdala svoju prvu zelenu obveznicu

Francuska je izdala svoju prvu ‘zelenu’ obveznicu, prikupivši rekordnih sedam milijardi evra za potrebe finansiranja projekata u području obnovljivih izvora energije. Obveznica je izadata u utorak 24. januara, a rok dospeća je 22 godine. Prikupljeni novac biti usmeren u finansiranje projekata kojima će se zaustaviti promena klime na Zemlji.

Da podsetimo, inicijativu je u aprilu 2016. godine najavio predsednik Francois Hollande, glavni zagovornik vodeće uloge Francuske u energetskoj tranziciji. Poljska je prva izašla na tržište ‘zelenih’ obveznica, izdavši u decembru  prošle godine obveznicu skromnijeg iznosa, od 750 miliona evra. Takve su obveznice ranije izdavale isključivo kompanije i finansijske institucije poput Svetske banke, prenosi agencija AFP.

Izvršni direktor francuske državne agencije za upravljanje javnim dugom (Agence France Tresor, AFT) Anthony Requin naglašava da s obzirom na iznos i rok dospeća, tek francuska obveznica predstavlja stvarni izlazak država na tržište ‘zelenih’ obveznica. „Francuska je prva država koja je izdala referentnu državnu ‘zelenu’ obveznicu i time je potvrdila svoju ulogu pokretačke snage u procesu realizacije ciljeva Pariskog sporazuma o klimi iz novembra 2015. godine“, navodi AFP.

Izvor: energetika-net.com

V.Vukajlović

--> -->