Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter


JANAF je na svojoj Glavnoj skupštini 27. januara 2026. doneo odluku da uđe u vlasničku strukturu društva Geoenergija Razvoj d.o.o. kroz dokapitalizaciju i uplatu novčanog uloga, uz preuzimanje obaveze dodatnih uplata do maksimalno 43,68 miliona evra. Cilj je finansiranje projekta istraživanja i eksploatacije ugljovodonika na istražnom polju Shygys u Republici Kazahstan, u strateškom partnerstvu sa kazahstanskom kompanijom KazMunayGas.
Kako se navodi, potez predstavlja deo šire strategije diverzifikacije poslovanja u složenim tržišnim i geopolitičkim okolnostima, uz ambiciju da JANAF jača ulogu u energetskom sektoru i širi aktivnosti izvan osnovne delatnosti transporta i skladištenja nafte i derivata.
Kazahstanski mediji su sredinom decembra izvestili da KazMunayGas (KMG) i Geoenergija Razvoj, kao podružnica Hrvatske agencije za ugljovodonike, privode kraju ključnu dokumentaciju za geološki istraživački projekat Shygys. Inače, reč je o istražnom polju koje se nalazi u Aktjubinskoj oblasti na zapadu Kazahstana, a prema navodima iz tih izveštaja, u toku su pripreme sporazuma o zajedničkim aktivnostima i finansiranju projekta, o čemu je i ranije razgovarano na sastanku u Astani.
U istim objavama se navodi da Shygys obuhvata približno 2.415 kvadratnih kilometara i da je kao deo pripremne faze, KMG paralelno radio na ponovnoj evaluaciji ranije prikupljenih (zastarelih) 2D seizmičkih podataka, dok partner sa hrvatske strane ulazi u proces nakon sopstvene analize geoloških informacija i procene održivosti lokacije.
Energetski portal