Uz podršku Evropske unije organizacije civilnog društva poboljšaće javne usluge i kvalitet života u svojim lokalnim zajednicama

Foto: UNDP

Uz podršku Evropske unije (EU), Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji danas je dodelio bespovratna sredstva, u vrednosti od 525.000 dolara, predstavnicima i predstavnicama 30 organizacija civilnog društva (OCD). Njihove inicijative odabrane su kao najbolje u okviru javnog poziva za unapređenje javnih usluga i kvaliteta života građana i građanki u Babušnici, Vladičinom Hanu, Vrnjačkoj Banji, Kruševcu, Topoli, Novom Sadu i Subotici.

Ovim povodom, Nikola Bertolini, šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji, poručio je: „Evropska unija podržava participativnu demokratiju, kao i lokalni ekonomski i društveni razvoj kroz jačanje partnerstva između civilnog društva i lokalnih samouprava.“

Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, obraćajući se prisutnima, istakla je: „Demokratija nastaje i traje na lokalnom nivou, ako je negujemo. Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog je zajedno sa Ujedinjenim nacijama izradilo instrument za uključivanje principa Da niko ne bude izostavljen, u zakonska i strateška dokumenta Republike Srbije. To je naš doprinos svima koji žele da smanje nejednakosti i uspostave dijalog na lokalnom nivou, da to urade brže i lakše.“

„Kroz unapređenu saradnju lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva, 2.800 građana i građanki u ovih sedam gradova i opština u Srbiji imaće bolje zdravstvene usluge, kao i usluge socijalne zaštite prilagođene ranjivim grupama, napomenuo je Anas Karman, vršilac dužnosti stalnog predstavnika UNDP-a u Srbiji, dodajući da će mladi ljudi takođe dobiti dodatnu podršku za aktivno učešće u životu svojih lokalnih zajednica, obrazovanje i zapošljavanje.

Pored toga, organizacije civilnog društva će sprovoditi i aktivnosti koje doprinose zaštiti životne sredine i održivom ruralnom razvoju, obezbeđuju očuvanje istorijskog nasleđa i promovišu turizam i kreativnu industriju.

Svih 30 inicijativa civilnog društva odabrano je nakon javnih poziva koje su raspisale lokalne samouprave. Raspisivanju javnih poziva prethodio je otvoreni dijalog u kome su učestvovali predstavnici i predstavnice lokalnih samouprava, OCD, kao i drugi zainteresovani građani i građanke, kako bi se odredile prioritetne oblasti u kojima je potrebno dodatno finansiranje u svakom od pomenutih sedam gradova i opština. 

Najveći deo ukupne finansijske podrške za sprovođenje ovih aktivnosti obezbeđen je zahvaljujući EU, dok su ostatak sredstava (od 20 do 35 odsto) obezbedile lokalne samouprave iz sopstvenih budžeta. 

Izvor: UNDP

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti